Rodowo na 10. Pomorskich Dniach Chopinowskich
W ostatni weekend mijającego roku szkolnego uczniowie Zespołu Szkół im. Kresowian w Rodowie zawitali do Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, gdzie cyklicznie odbywają się poświęcone Fryderykowi Chopinowi spotkania muzyczne (hr. Sierakowscy jako mecenasi kultury przyjmowali w pałacu m.in. Jana Matejkę, Stefana Żeromskiego, a także nastoletniego Fryderyka Chopina).
W piątek uczniowie szkoły podstawowej wysłuchali koncertu muzyki jazzowej w wykonaniu Zespołu Gdańsk Jazz Quartet, który zagrał zarówno jazzowe standardy, jak i własne kompozycje. W sobotę gimnazjaliści z Rodowa oraz Prabut mogli podziwiać wirtuozerię uczestnika ostatniego Konkursu Chopinowskiego – Piotra Pawlaka, który dał fortepianowy recital złożony z kompozycji Chopina i Sergiusza Prokofiewa. Był też czas na zwiedzanie pałacowych wnętrz, które po kilkuletnim remoncie cieszą oczy zwiedzających szlacheckim klimatem, pięknymi obrazami czy eleganckim umeblowaniem (np. monumentalna szafa biblioteczna po Radziwiłłach). Otaczający pałac park ze stawkami również odwiedziliśmy, przechadzając się starymi alejami lipowymi.
Nadmienić trzeba, że wyjazdy do Waplewa wpisały się już w naszą szkolną tradycję; regularnie uczestniczymy w czerwcowych i wrześniowych Dniach Chopinowskich, gdzie wrażliwości na muzykę poważną uczymy także najmłodsze dzieci. W tym roku wyjazd do Waplewa był punktem kulminacyjnym realizowanego przez gimnazjalistki z kl. II projektu pn. Różnorodność tekstów kultury w doświadczeniach gimnazjalistów. Jego część stanowił też wyjazd do Opery Nova w Bydgoszczy na balet „Dziadek do orzechów”.
Celem projektu było zetknięcie uczniów z bogactwem kultury oraz pokazanie jej trudno dostępnych rejonów; budowanie uczuciowego związku z historią narodu (wszak Chopin to arcypolski twórca) oraz rozwijanie potrzeb kulturalnych i estetycznych młodzieży.
Koordynatorki projektu: Marlena Kapica i Beata Kamińska.